Twilight and New Moon (Stmívání a Nový měsíc) by Phar.Lap

25. listopadu 2008 v 16:35 |  Twilight-info
Twilight and New Moon (Stmívání a Nový měsíc) by Phar.Lap

POZNÁMKA: KRÁSNÝ ČLÁNEK, ALE BACHA NA SPOILERY
Knížky Stmívání a Nový měsíc jsem získala záhadným způsobem v předvánočním shonu. Vkročila jsem s mým miláčkem do knihkupectví, které se mi v zásadě stalo osudným, neboť tam jsem po chvíli zamyšleného přebírání knih na pultech dospěla až ke dvěma velmi zvláštním knížkám, u kterých mě v zásadě naprosto upoutal perfektně graficky zpracovaný obal. Nicméně po přečtení kratičkého textu vzadu u každé knihy jsem byla naprosto uchvácena! Pokud se ptáte proč, zkuste si představit dokonalý příběh, ve kterém se nemožné stane skutečností a Vaše fantasie Vás vystřelí na měsíc ještě než vůbec začnete číst... Že to není možné? Za normálních okolností možná ne, ale díla americké autorky Stephenie Meyerové se staly tak populárními a tak žádoucími, že jsou považována za poklady literatury o upírech. Ano, čtete správně.


Stephenie Meyerová

Stephenie Meyerová rozehrává příběh, který se odvíjí do napínavé románové trilogie: Twilight (Stmívání), New Moon (Nový měsíc) a Eclipse (Zatmění). Podle informací uvedených na její webové stránce prý již usilovně pracuje na dalším volném pokračování, které ponese název Breaking Dawn.Odnesli jsme si s miláčkem obě knížky domů (bohužel třetí díl u nás v ČR ještě nevyšel) a já jsem se pustila do dychtivého čtení. Nebyla jsem zklamána ba naopak. Pokusím se nyní vylíčit v čem a jak mě příběh zaujal a proč se tak odlišuje od ostatních "upířích knížek".

Po přečtení prvních dvou dílů upíří trilogie musím jednoznačně konstatovat, že toto naprosto úchvatné literární vyjádření zakázané lásky mezi smrtelníkem a upírem, boří veškeré hranice a pravidla, která byla kdy v tomto žánru stanovena. Upír bývá většinou krvelačná příšera dychtící po krvi a jeho krutá žízeň nezná hranic a pokud ucítí kořist, nic jej již nemůže zastavit. Nic ledaže by neuznával pravidla své rasy...ledaže by v něm zbylo víc lidskosti a ta dokáže démona v jeho těle ovládnout...co by se stalo pak? Stmívání naprosto maže hranice mezi reálným světem a světem fantazie a to s takovou razancí, že se Vám při čtení bude chvílemi zastavovat nejen dech, ale společně s hlavní hrdinkou Isabelou Swanovou i srdce! Tyto romány by v žádném případě neměly chybět v knihovně žádného z milovníků upírů a vlkodlaků. Autorka v nich velmi mistrně prolíná roviny milostného vzplanutí, žáru první nepoznané, zakázané lásky a kombinuje je se smrtelným nebezpečím, které s sebou přináší blízkost upíra. Nebepečím, před kterým se není kam ukrýt...


Edward Cullen

Hlavní hrdinka představuje ryzí nesobecký charakter dívky, která je ochotna pro svou zakázanou lásku nejen čelit všemožným citovým útokům svých spolužáků a upírů žíznících po její krvi (kromě jediného), ale je schopna obětovat svůj mladý život pro toho jediného na kom jí opravdu poprvé v životě záleží - pro Edwarda Cullena - upíra do kterého se bláznivě zamiluje hned poté, co jej poprvé spatří sedět ve školní jídelně. Jeho podmanivá krása jí učaruje natolik, že v ten okamžik, kdy na něj poprvé pohlédne, cítí, že je ztracena.


"Prostě teď budu dělat co chci,
ať si třísky lítají, kam chtějí."

Magickou sílou je k němu přitahována stále blíž a blíž. Naprosto nedokáže pochopit dokonalost jeho andělského zjevu a jeho přítomnost jí nedá spát. Cítí nutkání odhalit roušku tajemství, které Edward ukrývá ve své nadpozemsky krásné tváři... Nedokáže se soustředit a netrvá dlouho a Bella zjišťuje, že Edward se pro ni stává středem vesmíru. Nakonec je postavena před hroznou pravdu - Edward je upír. Navzdory tomuto děsivému faktu jej však stále miluje nezištnou horoucí láskou a to i přes to, že ví, že nesmí porušit pravidla, které Edward pro jejich vztah stanovil. S každým pohlazením, s každým horoucím polibkem se vystavuje neuvěřitelnému nebezpečí v náručí upíra, jehož část podvědomě touží po její mladé krvi. Nemůže si však poručit. Edward má v sobě kouzlo, které ji k němu silně přitahuje.Zlo hledající odpuštění?

On si je vědom svého vlivu a snaží se Belu chránit svou odtažitostí a nedostupností. Uvnitř sebe sama však svádí stejný boj s láskou a city, které se snaží dostat se na povrch a ví, že nemůže vyhrát...jenže která jeho část nakonec opravdu zvítězí? Lidské instinkty nad démonem nebo démon nad lidskostí? Každý nadcházející den balancují milenci na ostří nože a zažívají stále nové bolestné okamžiky, které dráždí jejich smysly. Nové mučivé skutečnosti se objevují s každým dotykem, s každým polibkem přichází nová vlna žádosti a Bella je nucena si přiznat, že neztratila pouze srdce, ale s každým osudným pohledem do Edwardových nádherných očí ztrácí kus po kousku i svou duši.Ve druhém díle rozehrává autorka příběh velmi hořce ihned od začátku.

Epilog:

Přijď, vznešená noci, přijď, milující černočerná noci,
Dej mi mého Romea a pokud zemřu,
Odnes ho pryč a nech v jeho očích zářit hvězdy,
On se totiž hodí do nebe,
A celý svět bude milovat noc...

Po sérii hrozivých událostí se Edward rozhodne, že Bella je v jeho blízkosti vystavena smrtelnému nebezpečí a tak se rozhodne ji opustit. Snaží se na sebe zapomenout, ale síla, která je k sobě připoutala se nedá zlomit ani vzdáleností ani časem. Rána je stále živá a Bella ví, že bez Edwarda nemůže reálně existovat. Může sice přežívat, ale nedokáže najít smysl života. Stále slyší jeho sametový hlas a podvědomě si vsugeruje, že kdykoliv se ocitne v nebezpečné situaci, kdy ohrozí svůj život, uslyší ten sladký hlas, který nechce zapomenout...který ji přináší úlevu od bolesti, která trhá její tělo na kusy...hlas Edwarda Cullena. V této přechodné fázi, kdy se cítí být Edwardem zrazena se Bella snaží překlenout samotu a snaží se najít rozptýlení ve společnosti mladého Jacoba Blacka, jehož otec patří k původním obyvatelům rezervace v La Push. Jakob však k Belle cítí něco víc než pouhé kamarádství, snaží se o sblížení, což Bella rozervaná na kusy náhlým odchodem Edwarda instinktivně odmítá. Nadcházející události však postaví jejich přátelství nepřekonatelnou zeď. Jacob Black nemůže uniknout svému osudu a stává se vlkodlakem. Bella nechápe, že se jí začíná pomalu stranit a jejich kamarádství přestává být aktuální. Instinktivně se snaží dopátrat se pravdy a s pomocí Jacoba se jí to nakonec podaří. Jakob a jeho skupina zachrání Belle život, když zabijí krvelačného Laurenta, upíra, jehož společník James usiloval o život Belly v prvním díle trilógie. Edward jej nemilosrdně zabil a zabránil přeměně Belly na upíra, když vysál kousnutím do rány jed, kterým Bellu infikoval James...

Bella dospěje k názoru, že bez Edwarda nemůže žít a že jejich lásku nemůže smazat ze světa a že pro ni bohužel není úniku. Tváří v tvář nebezpečí, které na ni ze všech stran útočí nemůže zapomenout na podivuhodnou lásku, která jí dala smysl života. Autorka rozehrává příběh, který se některými prvky podobá příběhu Romea a Julie.


Jacob Black

Oba chtějí ukončit svůj život, aby se mohli nakonec opět shledat a pramálo jim záleží, zda se tak stane na prahu nebe či pekla. Jediné, na čem jim záleží je, aby se opět shledali. Isabela je připravena přinést největší oběť a vzdát se své duše, aby mohla být zatracena a jako démon mohla kráčet po boku svého milovaného Edwarda do nesmrtelného bytí. Edward však miluje Bellu natolik, že jí nedokáže uloupit duši, zatratit ji a přivést ji tak do chladného světa nemrtvých. Jeho rozhodnutí je staví před další nebezpečí...Bella je rozhodnuta stát se upírem i proti jeho vůli...to je staví před volbu, které se nedá uniknout.


Epilog:

Někteří tvrdí, že svět zajde ohněm
druzí, že ho zničí led.
To co jsem doposud poznal z vášně,
Mě nutí přiklonit se k ohni,
pokud se ale ohněm svět nezničí,
znám nenávisti dost,
abych si byl jist,
že i led by dosáhl na tento post.

Robert FrostCelý příběh pokračuje ve třetím díle trilogie s poetickým názvem Zatmění (Eclipse). V tomto díle se Bella dostává do střetu se svými vnitřními pocity. Zjišťuje, že nedokáže ze svého života odsunout Jacoba Blacka, se kterým v předchozím díle trávila tolik společného času. Jacob ji pomohl přestát těžké období Edwardova bolestného odchodu. Zároveň si uvědomuje, že Edward i Jacob nemohou být přáteli ze dvou důvodů. Za prvé - jsou odvěcí nepřátelé a každý stojí na jiné straně barikády. Za druhé oba usilují o získání Belly. Musí se proto rozhodnout mezi ohněm (Jacobem) a ledem (Edwardem). Její srdce je zmatené a tápe. Nechce ublížit ani jednomu z nich, ale je si vědoma, že okamžik volby se blíží a svou lásku může dát pouze jednomu. Pod tíhou vědomí, že druhému zlomí srdce, tuto volbu stále odkládá...a více se zaplétá do milostné sítě. Ačkoliv se zdá, že se vnitřně přiklání k volbě stát se upírkou, aby mohla po Edwardově boku kráčet věčností. Zjišťuje, že není připravena a děsí se kroku do neznáma. Ačkoliv si je naprosto jistá, že Edward bude vždy stát po jejím boku, děsí ji ztráta lidskosti, přátel a rodiny. Jacob cítí její vnitřní neklid a snaží se přimět Bellu, aby se nevzdávala své duše kvůli upírovi. Nabízí jí život se vším co k němu patří. Odvolává se na bolest, kterou upíři způsobili jeho kmeni. Vlastně díky nim musí po nocích pobíhat a střežit pomyslnou hranici jako vlk. Cítí k Belle víc než jen přátelství a bojuje s představou, že ji již nikdy nespatří živou a takovou jakou ji zná nyní. Jeho láska k Belle ho trápí víc než je schopen si připustit. Edward však vidí do jeho mysli a ví, jaké nebezpečí znamená přátelství Belly s Jacobem Blackem... Na rozdíl od Jacoba však miluje Bellu nesobecky a nechává tak věcem volný průběh. Navzdory rivalitě jsou nakonec oba nuceni bojovat na stejné straně proti armádě novorozených žíznivých upírů, které stvořila Victoria, pomstychtivá upírka směřující k jedinému cíli zabít Bellu a pomstít tak smrt svého druha.

video

Pro fanoušky Twilight series tu mám speciální přídavek: dopisy hlavních hrdinů -Belly, Jacoba Blacka a Edwarda Cullena... Je jistě zajímavé podívat se na písma hrdinů z pohledu grafologie, zjistíme, že Stephenie rozhodně neponechává nic náhodě... (Copyright: Stephenie Meyer)
Rozbřesk (Breaking Dawn) je již čtvrtým dílem upírské romance. Vydání anglické verze je stanoveno na srpen 2008 (Více podrobností naleznete zde). Na Amazonu.com si již můžete tuto horkou a fanoušky jistě ostře sledovanou knihu předobjednat.Závěrečný díl upírské milostné ságy příznačně nazvaný Půlnoční slunce (Midnight Sun) zatím zůstává pro fanoušky pouze snem. Snem, který se postupně utváří v mysli jedné z nejtalentovanějších spisovatelek planety: Stephenie Meyerové. Nicméně jeho první kapitola se objevila na internetových stránkách autorky ještě před vydáním Zatmění (Eclipse). Jedná se v podstatě o obdobu "Twilightu" z Edwardovy perspektivy.Stephenie Meyerová v ní udivuje schopností dokonale vylíčit Edwardovu bezbřehou touhu i nezkrotnou vášeň stejně tak jako nepochopitelný zmatek, který v jeho nitru vyvolá příchod nové studentky. Náhle se cítí být zrazen svými schopnostmi, díky kterým se pro něho ostatní lidé stali nezajímavými a nudnými.
Robert Patison - Edward Cullen
in the movie Twilight

Dokázal vždy číst v lidské mysli jako v otevřené knize, žádná myšlenka mu nikdy nezůstala skryta... a pak se objevila ona - nenápadná a ničím nevybočující z řady, obyčejná svým vzhledem, šokující sladkou vůní své krve i nepřístupností své mysli. Nechce být prozrazen, ale nedokáže se ovládnout... Nemůže spoléhat na své smysly, nedokáže na ni přestat myslet, ale nesmí se prozradit, protože má závazky vůči své rodině. Jak se jen vypořádá s pocity, které nepocítil po celý svůj upíří život?


Pozn. česká verze online se nachází na stránkách http://www.stmivani.wz.cz/, zde zvolte fanfiction/Půlnoční slunce a žasněte...


Zdroj: Stephenie Meyer´s website, internet sources
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama